Niedziela, 25 czerwca 2017
 
     
Aktualności
Artykuły
Relacje
Recenzje
Gitarzyści
Warsztaty
Forum
Współpraca
Linki
 

Chcesz być powiadamiany o nowościach na stronie? Wpisz swój e-mail:
 
Osób online: 2

redakcja@laguitarra.pl
   
.:: aktualności ::.

  Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

Gitara+Trwa Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+. W tym tygodniu odbędą się cztery koncerty artystów, z których większość w różnym stopniu związanych jest z muzyką klasyczną, choć nie wszyscy kojarzeni są właśnie z tym gatunkiem muzycznym. W dniach od 17 do 20 października wystąpią kolejno: Peppino D’Agostino, Diknu Schneeberger Trio, Lazhar Cherouana i Dávid Pavlovits.

Typowymi recitalami muzyki klasycznej będą weekendowe koncerty Lazhara Cherouany i Dávida Pavlovitsa, którzy podczas festiwalu poprowadzą również lekcje mistrzowskie. Lazhar Cherouana jest jednym z najbardziej utytułowanych francuskich gitarzystów młodego pokolenia. Obecnie rozpoczyna doktorat w Mozarteum w Salzburgu, a jego repertuar to głównie muzyka hiszpańska i nie tylko klasyczna. Jest on bowiem również niezłym jazzmenem i ma w swojej dyskografii płytę nagraną z jazzowym Big Bandem. Dávid Pavlovits to z kolei nie tylko gitarzysta, grywa również na pianinie, chociaż to gitara jest jego priorytetem. Wśród gitarzystów klasycznych wyróżnia się kreatywnością oraz charyzmą, czym oczarowuje publiczność swoich koncertów. Poza Europą występował w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej.

Pepertuar klasyczny wykonuje również Peppino D’Agostino, występując z zespołem The Pacific Guitar Ensemble. Podczas festiwalu zaprezentuje się jednak jako solista oraz fingerstyle’owiec, gdyż to właśnie w tym charakterze zyskał międzynarodową sławę. Urodził się we Włoszech, ale swoją muzyczną karierę rozwinął w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka od blisko 30 lat. Wielokrotnie wygrywał rankingi prasy muzycznej w kategoriach „najlepszy gitarzysta akustyczny”, „najlepszy gitarzysta fingerstyle” czy „najlepszy akustyczny album”. Równie utytułowanymi artystami, choć związanymi z innym gatunkiem muzycznym, są członkowie Diknu Schneeberger Trio, którzy wystąpią 18 października w Klubie Firlej. Ich muzyka określana jest mianem gypsy jazzu lub gypsy swingu, a ich kariera osiągnęła poziom międzynarodowy po tym jak Diknu Schneeberger, lider zespołu, mając zaledwie 17 lat zdobył nagrodę im. Hansa Kollera, która w Austrii jest najważniejszym, prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym muzykom jazzowym.

Peppino D’Agostino (Włochy)
Liryczny fingerstyle
17.10.2013, godz. 19:00
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
30/40 PLN

Diknu Schneeberger Trio (Austria)
Swing w stylu gypsy
18.10.2013, godz. 19:00
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
30/40 PLN

Lazhar Cherouana (Francja)
Nowe brzmienie klasyki
19.10.2013, godz. 19:00
Galeria na Czystej, ul. Czysta 4
20/30 PLN

Dávid Pavlovits (Węgry)
Klasycznie i kreatywnie
20.10.2013, godz. 18:00
Stara Giełda, pl. Solny 16
20/30 PLN

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ trwa od 10 do 30 października. Sprzedaż biletów festiwalowych prowadzi bileteria TBox: www.tbox24.pl. Pełny program festiwalu dostępny na stronie www.gitaraplus.pl.

Aleksandra Furtak | 2013-10-14 | powrót » 
(c)2014 laguitarra.pl. All rights reserved.